O domě

Konstrukce domu

Jedná se o rekonstukci původní budovy pivovaru s průmyslovým využitím na šestipodlažní polyfunkční objekt (5NP a 1 PP). Původní obvodové smíšené zdivo je doplněno novým z keramických tvátnic HELUZ. Původní střední nosné a příčkové zdivo z pálených cihel je doplněno také novým zdivem z keramických tvárnic HELUZ se zvukovou neprůzvučností Rmin=52 dB.

Stropy jsou navrženy z ocelových válcových profilů se spodní železobetonovou deskou tloušťky 100 mm. Povrch stropů je upraven štukovou sádrovápennou omítkou nebo přisazenými sádrokartonovými podhledy.

Celý objekt je zateplen kontaktním systémem z minerálních desek od f. BASF (Umin = 0,36 W/m2K).

Dispoziční uspořádání domu vychází z  celkového rozdělení objektu na dvě křídla, z nichž  dokaždé má samostaný vstup. Vertikální pohyb osob je zajištěn výtahem v každém křídle domu.

V 1. NP a v části 1.PP se nachází celkem téměř 700 m2nebytových (komerčních) prostor a dále v 1.PP je umístěno 32 sklepních kójí a 16 krytých parkovacích stání. Další parkovací stání jsou umístěna na venkovním prostranství u domu. V nadzemních podlažích (2.NP až 5.NP) se nachází 32 bytových jednotek kategorie 1+kk, 2+kk, 3+kk a4+kk. Součástí každé bytové jednotky je balkon nebo terasa.

Standardní vybavení

Byty, komerční a společné prostory, jsou standardně vybaveny dle projektové dokumentace.

Objekt dále vybaven

Domovním telefonem s el. vrátným, společnou televizní anténou, digitálním signálem ve formátu DVB-T, DVB-S, přípravou pro instalaci pevné telefonní linky a datovou sítí. Vše je ukončeno zásuvkami v hlavní obytné místnosti, pro případné rozšíření rozvodu do dalších místností připraveno trubkování.

Do objektu je bezbariérový přístup. Přístup do prostor do parkování v 1. podzemním podlaží je vyhřívaným sjezdem, výtahy a automatickými vraty. Finální povrchová úprava parkovacích stání je betonovou dlažbou, barva šedá. Celý prostor osvětlují zářivková svítidla STANDARD BEGHELLI LEADER 21-013/158 (1×58 W/IP65) spínané pohybovými čidly.

Sklepní jsou zděné, vel. cca 1,10 x 2,00 m a 1,05 x 2,10 m, s ocelovými dveřmi plnými s průvětrníky, s finální povrchovou úpravou nástřikem v odstínu RAL 7024, vybavení zámkem FAB, kování klika – klika. Finální povrchová úprava podlahy keramickou dlažbou, stěny omítané vápenocementovou omítkou, vymalovanou PRIMALEXEM STANDARD. Osvětlení žárovkovými svítidly OSMONT STANDARD MONTURA IN-52K (1×60 W/IP44), větrání nucené (sepnutí ventilátoru při rozsvícení svítidla).

Z historie

Budova staré knoflíkárny

Závod na výrobu knoflíků vznikl v roce 1923. Podnik byl veden v německém jazyce. Knoflíky se lisovaly jen v černé barvě z dobytčí sušené krve. Později se vyráběly z rohoviny, tovární značkou se stal slon s vysunutými kly.

O knoflíku

Knoflíky patří k drobnostem, jejichž důležitost si uvědomíme, až když je ztratíme. Potkáte-li kominíka a marně hledáte na svém oděvu knoflík, je to smůla. Nemluvě o tom, když se utrhne ten nejdůležitější knoflík na kalhotách nebo na sukni. Zato doma jich má každá hospodyně v plechovce nebo ve sklenici pořádnou zásobu, jen se v případě potřeby nedaří najít ten pravý. K čemu takový knoflík je, není potřeba nikomu vysvětlovat, zato jak se vyrábí sotva kdo ví.

Podařilo se nám zajistit několik dobových fotografií, jak taková výroba v budově knoflíkárny vypadala. Málokdo z tehdejších zaměstnanců by si tenkrát dokázalo představit, k čemu jednou jejich „fabrika“ bude sloužit.